top of page

אגודות שיתופיות

עו"ד ברזל עוסק בתחום האגודות השיתופיות זה למעלה מ-20 שנים. התמחותו היא בתחום ההתיישבות העובדת, ובפרט מושבים, חברי מושבים וסוגיות הנלוות לכך. עו"ד ברזל ממונה ע"י רשם האגודות השיתופיות לשמש בורר בסכסוכים שבין אגודות לבין חברים ובסכסוכים שבין חברים לבין עצמם, ביחס לעסקי האגודה. בנוסף, ממונה ע"י בתי המשפט לשמש מנהל עזבונות ואפוטרופוס לדין בקשר לנחלות ומימושן, הינו בעל התמחות מיוחדת בעסקאות העברות בין דוריות בנחלות ובפרט העברות המערבות צדדים רבים הכרוכות בסוגיות משפטיות מורכבות.

עו"ד ברזל עומד מאחורי הלכות ותקדימים רבים בתחומו. בכלל זה, עסק בנושאים הקשורים לחוק ההסדרים במגזר החקלאי משפחתי ("חוק גל"), והוביל לפסיקה שאפשרה לכלול חוב שנוצר מהלוואה מובטחת במשכנתא במסגרת החובות המוסדרים ע"י חוק זה (רע"א 1602/97 (מחוזי חיפה) ממן נ' בנק לאומי למשכנתאות). פסיקה זו, ואחרות בעקבותיה, הצילה משקים רבים בקו העימות מפני מימוש. עו"ד ברזל עסק רבות בסוגיית הבן הממשיך, זכויותיו ומעמדו.

 

באחד המקרים הוביל לפסיקה שגרמה להכרה בזכויותיו של הבן הממשיך במכסת החלב, נוסף לזכויותיו במשק (תמ"ש (קריות) 5840/05) פסיקה זו עומדת בעינה, על אף פסיקתו של ביהמ"ש העליון, כי מכסת הייצור הינו נכס נפרד מן הנחלה החקלאית הניתן לדיספוזיציה והורשה בנפרד ממנו. כעולה מפסה"ד בתמ"ש 5840/05, אין בפסיקת ביהמ"ש כדי למנוע הסכם ספציפי, בין ההורים לבן הממשיך, לגבי כריכתה של המכסה במשק.

במקרה אחר הגן עו"ד ברזל בהצלחה על בן הממשיך מפני פירוק השיתוף במשק ע"י מכירתו, אגב סכסוך גירושים בין ההורים בעלי הזכויות (תמ"ש (טבריה) 34019-05-15). ייחודו של פסק הדין הנ"ל היא בכך, שזכויותיו של הבן הממשיך הוכרו אף כי לא נרשמו קודם לכן בסוכנות היהודית או ברשות מקרקעי ישראל.

בעניין נוסף, נדחתה על הסף לפי בקשת עו"ד ברזל, מטעמי התיישנות והשתק פלוגתא, תביעה לביטול מעמד כבן ממשיך, שהוגשה ע"י האחים אחרי מות ההורים ו-35 שנים אחרי המינוי (עמ"ש (מחוזי חיפה)60154-01-18). בפסק הדין נקבע, ובכך החידוש, כי מועד  לבחינת התיישנות תביעה לביטול הבן הממשיך, היא במועד המינוי, ולא במועד פטירת ההורים. 

 

במקרה אחר ייצג עו"ד ברזל את קיבוץ חנתון (בפירוק), במסגרת הליכים (לרבות בבית המשפט העליון) שהובילו להכרה בהרחבת סמכויותיו של רשם האגודות השיתופיות, כמפקח על פירוקן של אגודות (בג"צ 1641/10 פלוטקין נ' חנתון ואח'). בפסה"ד הנ"ל, שבו אושרה הרחקתם של חברי תנועת דרור ישראל מקיבוץ חנתון, יש משום חיזוק לאחיזתה של האגודה השיתופית במשבצת הקרקע שלה, כתוצאה מו הקביעה שבלא אישור האסיפה הכללית של הקיבוץ, אין ניתן להקצות קרקע למתיישבים במקרקעי האגודה.

אגודות שיתופיות
צילום : MILNER MOSHE, מתוך אתר לעמ 

מים, תשתיות ומכרזים

עו"ד ברזל מתמחה בליווי שוטף וייצוג לחברות העוסקות בתחום התשתיות. צוות המשרד בקיא ומצוי בתחום דיני הסביבה עם התמחות מיוחדת בתחומי המים, הביוב והטיפול בפסולת. משרדנו ליווה ומלווה חברות מובילות העוסקות בתחום התשתיות רחבות ההיקף בישראל ומחוצה לה, מייצג אותן בפני ערכאות משפטיות ומייעץ לגופים אלה בהתנהלותם השוטפת.

 

במסגרת העיסוק בתשתיות, רכשנו התמחות בדיני מכרזים. משרדנו מלווה מכרזים רחבי היקף משלב הניסוח ופרסום, דרך בחינת ההצעות ובמידת הצורך – הגנה על זכייתו של הלקוח או תקיפתן של החלטות ועדת המכרזים בבתי משפט מנהליים.

 

ההתמחות בדיני מכרזים הינה בעלת פן ייחודי ומאתגר. יש בה שילוב של עיסוק מסחרי ומקצועי, עם עקרונות יסוד של המשפט המנהלי.  לאחרונה אושר בבית המשפט העליון פסק דין הדוחה תביעה לביטול זכייתו של לקוח משרדנו במכרז לתחזוקת מערכות המים והביוב בעמק הירדן (עת"מ (נצרת) 8905-12-17); בפסק הדין התקבלה עמדתנו, לפיה החובה שנקבעה במכרז למינוי מנהל עבודה, איננה מכוונת למנהל עבודה מוסמך בתחום הבנייה דווקא.

 

בפסק דינו של ביהמ"ש המחוזי בחיפה בהפ"ב 22211-02-18, נדחתה בקשה לביטול פסק בורר ואושר פסק בורר, בתביעה שבה ייצגנו משרד תכנון כנגד רשות מקומית. נקבע ואושר, כי היעדר אישור פורמלי מצד הרשות, לפי הדרישות הצורניות הקבועות בדין, איננו חוסם את המתכנן מתביעת וקבלת שכרו, עבור עבודה שביצע.

מים תשתיות ומכרזים

תביעות רעש, סביבה ופיתוח

עו"ד ברזל הינו חלוץ עורכי הדין בישראל בתחום של תביעות כנגד רכבת ישראל בגין מפגעי רעש, רעידות וזיהום. משנת 2005 ואילך ייצג עו"ד ברזל מאות רבות מתושבי שכונות בחיפה ובקריות, בתביעות אישיות וקיבוציות כנגד הרכבת וגורמי התכנון. תביעות אלו הניבו לתושבים פיצוי כספי ניכר ותרמו אף להסרת המחדלים בדרך של בניית קיר אקוסטי בשכונה (ראה הרחבה ב"ציוני דרך״ למטה).

"תביעות רעש" מצריכות התמחות ייחודית והיכרות מעמיקה, לא רק עם הדינים החלים על רעש בלתי סביר אלא גם עם תוכניות בניין עיר רלוואנטיות, תסקירי השפעה על הסביבה, דוחות אקוסטיים והוראות מיוחדות של השרים הנוגעים בדבר. הובלת מאות תושבים בתביעות מעין אלה הינה בכל פעם פרויקט רב אתגרים, שיש לו גם ערך חברתי לא מבוטל.

במקרה אחר ייצג עו"ד ברזל עשרות משתכנים מן ההרחבה הדרומית של מושב הבונים בתביעה כנגד המושב והיזם בגין הפרת הסכם לפיתוח התשתיות הציבוריות. לאחר מאבק משפטי של 8 שנים הסתיימה התביעה בפסק דין המחייב את הנתבעים להשלים את העבודות וכן לפצות את המשתכנים בסכומים ניכרים, בגין המטרדים ועגמת הנפש שנגרמו להם עקב העיכוב רב השנים.

תביעות רעש, סביבה ופיתוח
חברות, קנין רוחני ודיני עבודה

חברות, קנין רוחני ודיני עבודה

הייעוץ המשפטי השוטף אשר ניתן במשרד לחברות ואגודות שיתופיות, כורך בחובו התמחות בליטיגציה בתחומים אלה, בסוגיות של ממשל תאגידי, בדיני עבודה ובקניין רוחני. עו"ד ברזל הינו מוסמך אוניברסיטת חיפה במסלול למשפט וטכנולוגיה ומרבה לעסוק בסוגיות של ממשק בין טכנולוגיה ופיתוח לבין משפט, ובפרט זכויות בהמצאות ומסחר בהן. לצד  כל אלה ייצג ומייצג עו"ד ברזל, קבוצות של עובדי מדינה בהווה ולשעבר, בסכסוכים ומשפטיים קבוצתיים מול המדינה, להגנה על זכויותיהם ולמימושן.

צילום : MILNER MOSHE, מתוך אתר לעמ 

משפט מסחרי ומקרקעין

משפטן חכם אמר פעם, שעו"ד אזרחי טוב יכול לקבל על עצמו כל תיק, אפילו פלילי. המשפט האזרחי הוא רחב ועמוק כאוקיינוס. העיסוק במשפט אזרחי דורש אפוא ידע עצום בחקיקה, בפסיקה ובפרקטיקה, אך גם עורך הדין המנוסה והמוכשר ביותר לא יוכל להשיג לעולם את כל היקף המידע, המתעדכן תמיד. נדרשת לכן גם יכולת למידה, חדשנות, פתיחות מחשבתית ויצירתיות. נדרשים עורכי דין המתייחסים לכל עניין כ"תיק ראשון", שיש להם יכולת ורצון ללמוד כל עניין מתחילתו, על כל היבטיו המשפטיים והעובדתיים.

 

​עו"ד ברזל "שומר על כשירות" במשפט מסחרי ומקרקעין. דווקא העיסוק בתחומי ההתמחות הייחודיים של המשרד מזמן התמודדות תמידית עם תחומי המשפטי האזרחי, במובן הרחב. העיסוק בחברות בכלל וחברות תשתית בפרט, מחייב הבנה והתעמקות בדיני חוזים וחיובים, תאגידים, הקמת חברות, הסכמי ייסוד ושותפות, הסכמי עבודה, סוגיות של יחסי עבודה ולהבדיל התמודדות עם שאלות המתעוררות בסיום דרכם של תאגידים.

 

המשרד מקיים גם פרקטיקה בדיני מקרקעין, החל בעסקאות בדירות יד שנייה, דרך עסקאות מורכבות בעזבונות ובין יורשים וכלה בסוגיות מורכבות של העברות בין דוריות של נחלות, עניין שיש לו השקה להתמחות בדיני אגודות שיתופיות.

 

לפעמים נדמה שכולם עוסקים במשפט מסחרי, אבל לא לכולם יש את התשוקה האמיתית לכך. אנחנו חושבים שלנו יש.

משפט מסחרי ומקרקעין
בוררות

בוררות

עו"ד ניר ברזל ממונה ע"י רשם האגודות השיתופיות לשמש בורר בסכסוכים שבין אגודות לבין חברים ובסכסוכים שבין חברים לבין עצמם, ביחס לעסקי האגודה.

 

במהלך השנים דן והכריע עו"ד ברזל בשורה של סכסוכים, מהם בהיקף ניכר ומשמעותי ורכש ניסיון ומיומנות רבים בניהול הליכי בוררות מורכבים ומאתגרים.

האופי המיוחד והבלתי פורמלי של הליך הבוררות, ביחד עם נסיונו המקצועי של הבורר, מומחיותו והתנאים הנוחים שמספק משרדנו, מאפשרים לצדדים לפרוס את טענותיהם באופן יעיל וממצה הרבה יותר מאשר במסגרת הליך בית המשפט. הליכי בוררות מסתיימים בתוך תקופה קצרה והם כרוכים בעלויות נמוכות יחסית. פסקי הבוררות ניתנים לאכיפה כמו פסקי דין של בית משפט, לאחר אישורם.

bottom of page